Sertifikalar

Sonett ECO GARANTIE Sertifikası /Sonett ECO Control Sertifikası

Yaşamın Esası Olan Doğal Su Kaynaklarını Koruyan Temizlik Ürünleri.

SONETT, 1977 yılından beri "sertifikalı ekolojik temizlik ürünleri"nin öncüleri arasında yer almaktadır. SONETT ekolojik ürünleri dünyanın bir çok ülkesinde satışa sunulmuş bulunmaktadır.

Firma merkezi Almanya’da Bodensee gölü yakınlarında Deggenhausertal’de bulunmaktadır. SONETT ekolojik temizlik ürünlerinin yaklaşık % 90 ı doğal ürün mağazalarında satılmaktadır.


SONETT kurum felsefesi ve kalite anlayışı antroposofik spiritüel bilimlere dayanmaktadır.


Dinamikleştirilmiş İçerik Maddeleri :
Kullanılmış suyun daha sonra doğallaştırılmasını (arıtılmasını) desteklemek için SONETT ekolojik temizlik ürünlerine oloid şeklindeki mikserde ritim verilmiş maddeler eklenmekte ve üretim sırasında, 12 yumurta şeklindeki cam kaplar içinde hızlı ve girdaplı döndürülmüş proses suları kullanılmaktadır.


Kullanılan Hammaddelerin Seçimi :
Kullanılan tüm hammaddeler biyolojik olarak tamamen parçalanabilir yapıdadır ve alerji oluşturan maddeleri kesinlikle içermemektedirler. Yani enzimler, petrokimyasal tensidler(yüzey aktif maddeler), kokular, boyar maddeler, sentetik koruyucular, ağartma aktifleştiricileri ve bunalr gibi maddeleri içermezler.


Kontrol Altında Yapılan 'Biyodinamik ve Organik Tarım'dan Hammaddeler :
Kullanılan zeytinyağı, kanola yağı, hindistan cevizi yağı ve hurma yağı %100 kontrol altındaki organik tarım; eterik yağların ise %90'ı kontrol altında organik tarım kaynaklıdır.


Enerji Kaynakları :
SONETT işletmesinde kullanılan elektriğin yarısı GREENPEACE ENERGY'den diğer yarısı ise yakınlarda bulunan bir küçük hidroelektrik santralden temin edilmektedir. Isıtma için ise Camphill Workshops Lehenhof ile birlikte bir ağaç atıkları ısıtma sistemi kullanılmaktadır.


Sertifikalı Ekolojik Kalite :
Tüm SONETT ürün paleti, ekolojik temizlik ürünleri için en önemli sertifikasyon kuruluşu olan ECOGARANTIE tarafından sertifikalırılmış bulunmaktadır.

Bağımsız bir sertifikasyon kuruluşu olan ECO-CONTROL ise SONETT'in belirlediği kalite kriterlerinin uygulanmasını düzenli olarak kontrol etmekte ve belgelendirmektedir. Bu konudaki ayrıntılı bilgiye www.sonett.eu web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sonett ECO GARANTIE Sertifikası
Sonett ECO Control Sertifikası


SONETT üç ayrı kuruluştan oluşmaktadır :


SONETT OHG :
Üç partner tarafından oluşturulan bu kuruluş ekolojik temizlik ürünlerinin geliştirilmesini, üretiminin ve satışını üstlenmiş bulunmaktadır.


SONETT VERMÖGENSVERWAULTUNG GMBH :
Bu kuruluş arazi, binalar ve üretim makinelerinin sahibidir ve bunları SONETT OHG'ye kiralamış durumdadır.


SONETT VAKFI :
Kar amaçlı olmayan bu vakıf SONETT VERMÖGENSVERWALTUNG GMBH'nın tek sahibidir. SONETT VAKFI, kar amaçlı olmayan su araştırmaları, hayvanlar üzerindeki testlere natif araştırmaları gibiçalışmalara destekler vermektedir.

Bu üçlü yapıyla SONETT kişilere ait olmayan, satılamayan ve miras kalamayan bir kurum haline gelmiştir. Bu özel yapı SONETT'in aşağıdaki sloganında ifadesini bulan düşünceleri esas alan kişilerce yönetilmesi ve yönlendirilmesi şartını ve şansını sunmaktadır.

Yaşamın Esası Olan Doğal Su Kaynaklarını Koruyan Temizlik Ürünleri.

http://www.ekolojikurun.com/EcoGarantie.pdf

http://www.ekolojikurun.com/EcoControl.pdf

DÜNYANIN GERÇEK ANLAMDA İLK "ULUSLARARASI GEÇERLİ" DOĞAL VE ORGANİK KOZMETİK SERTİFİKASI : NaTrue

Daha önceki yıllarda Almanya merkezli BDIH Kozmetik Çalışma Grubu’nun belirlediği “Sertifikalı Kozmetik” kriterlerine uygun olarak üretilen LOGOCOS Grubu ürünleri (LOGONA, SANTE, AQUABIO), 2009 yılından itibaren Brüksel merkezli oluşturulan dünyanın gerçek anlamda ilk uluslararası geçerli Doğal ve Organik Kozmetik Sertifikası “NaTrue” Esaslarına göre üretilmeye başlanmış bulunmaktadır.

Bugüne kadar bilinen sertifikalar esas olarak ülkesel ve bölgesel karakter taşıyordu ve çok sayıdaki sertifikanın birbirinden farklı kriterleri kargaşaya yol açıyordu. Gerçek anlamda uluslararası bir doğal ve organik kozmetik sertifikası yoktu. Bu kargaşa içinde tüketiciye yol gösterecek apaçık tanımlanmış kriterlere ihtiyaç bulunuyordu.

Doğal ve organik kavramını, gerçek anlamda doğal ve organik olmayan ürünlere karşı korumak amacıyla Brüksel’de iki yıldan beri süren çalışmalar sonunda NaTrue sertifikası oluşturuldu. 2009 başında doğal ve organik kozmetik ürünler, NaTrue sertifikasının üç basamaklı işaretlerine göre değerlendirilmeye başlı.

NaTrue Uluslararası Sertifikası ile gerçek doğal kozmetik tüm dünyada bir bakışta tanınacak.
Brüksel’deki NaTrue Organizasyonu ve Bilimsel Kurulu, gerekli kriterleri sürekli olarak denetleyecek. Ürün formüllerinin kontrolü ise bağımsız sertifikalırma kuruluşları tarafından yapılacak.
NaTrue işareti ile gerçek doğal kozmetik ile doğala benzer kozmetikler dünyada ilk defa tam olarak ayrılmış olacak.
Bir kaç ürünü için sertifika alabilen bazı firmaların, tüm ürünleri sertifikalıymış gibi davranabildikleri dikkate alınarak, sadece, ürünlerinin en az % 75'i sertifika alabilecek olan firmaların ürünlerine NaTrue işaretinin verilmesi kararlaştırılmış bulunmaktadır.
NaTrue kriterleri, bir çok ülkesel ve bölgesel sertifikadan farklı olarak, Natrue web sayfasında tüm ayrıntılarıyla tüketicinin bilgisine sunulmuş bulunmaktadır:
www.natrue.org
NaTrue işareti, yine farklı olarak, ürün grupları için ayrı ayrı verilmektedir.
LOGOCOS Markaları, tüm ürünlerinin NaTrue sertifikalırma işlemleri sonuçlanıncaya kadar olan geçiş sürecinde BDIH işaretini de geçici olarak kullanmaya devam edecektir.

BDIH : Bundesverb Deutscher Industrie und Helsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergaenzungsmittel und Körperpflege e.V.

BDIH, 300’den fazla;
- Kozmetik ve doğal kozmetik
- Gıda katkı maddeleri
- Diyet besinleri
- Serbest satılan ilaçlar
- Tıp ürünleri
Üreticisi / satıcısı tarafından organize edilmiş bir birlik.
1996 sonbaharında kurulan “Doğal Kozmetik Çalışma Grubu” doğal kozmetiğin tanımı üzerinde çalışarak “Sertifikalı doğal kozmetik” kurallarını belirledi. Birlik, bu kurallara göre Almanya’daki doğal kozmetik ürünleri için sertifikasyona başladı.